Refraktometr do płynów eksploatacyjnych samochodu (płyny chłodzące, płyny do spryskiwaczy, elektrolit, płyn AdBlue)

1. Zakup
3. Kontrola
4. Finalizacja
Foto: RBC4AB-ATC: Refraktometr do płynów eksploatacyjnych samochodu (płyny chłodzące, płyny do spryskiwaczy, elektrolit, płyn AdBlue)
Środki zapobiegające zamarzaniu silnika i płyny chłodzące Płyny do spryskiwaczy AdBlue Akumulator samochodowy
Koszt wysyłki
płatnośćdostawa
Za pobraniem35.00 PLN z VAT
Przelewem bankowym25.00 PLN z VAT
Płatność kartą on-line25.00 PLN z VAT

Kod: RBC4AB-ATC

Cena z VAT: 199,00 PLN

Cena bez VAT: 164,46 PLN

VAT: 21 %

Dostępność: na magazynie

Realizacja: 1 - 2 dni

Gwarancja: 24 miesięcy ?

Ilość:

Opis

Uwaga: Opracowaliśmy dla was artykuł dotyczący płynów niezamarzających do spryskiwaczy.

Optyczny refraktometr do pomiaru płynów eksploatacyjnych samochodów osobowych i ciężarowych jak i autobusów (płyn niezamarzający do spryskiwaczy, płyn chłodzący, elektrolit, AdBlue®) w odróżnieniu od zwykle używanego typu refraktometru nr REF 404, jest wyposażony w automatyczną kompensację temperatury, która pozwala użytkownikowi skupić się tylko na prowadzeniu pomiaru nie zwracając uwagi na lekkie zmiany temperatury otoczenia. Refraktometr jest przeznaczony do określania następujących wielkości fizycznych:

Skala określająca poziom elektrolitu baterii samochodowej (akumulator ołowiowy)

Zakres skali Rozdzielczość
1.10 - 1.40 kg/l 0.01 kg/l

Zakres skali Wynik
1.10 - 1.20 kg/l Bateria jest rozładowana (RECHARGE)
1.20 - 1.25 kg/l Bateria jest częściowo rozładowana (FAIR)
1.25 - 1.40 kg/l Bateria jest naładowana (GOOD)

Skala G13 – do określania temperatury zamarzania substancji chłodzącej (Glikol propylenowy)

Tę skalę stosuje się do pomiaru temperatury zamarzania czynników chłodniczych i płynów chłodzących na bazie glikolu propylenowego w samochodach (na przykład płyny chłodzące FRIDEX® EKO, FRIDEX® EKO EXTRA, SOLAREN® P EXTRA, SOLAREN® P PLUS, FRITERM® P PLUS).

Tę skalę można stosować również do pomiaru temperatury zamarzania płynów ciepłonośnych na bazie glikolu propylenowego w systemach solarnych (na przykład KOLEKTON P SUPER, SOLARTEN SUPER) albo temperatury zamarzania czynników chłodzących używanych w pompach ciepła i chillerach (na przykład TERMOFROST P).

Zakres skali G13 Rozdzielczość
-50 °C - 0 °C 1 °C

Skala G11/G12 – do określania temperatury zamarzania mieszanki chłodzącej (Glikol etylenowy)

Z tej skali skorzystacie prowadząc pomiary temperatury zamarzania czynników chłodniczych i płynów chłodzących na bazie glikolu etylenowego - czynniki chłodnicze typu G11 (płyny chłodzące typu VW TL 774-C - na przykład FRIDEX® G 48, FRIDEX® STABIL) i płyny chłodzące G12 (płyny chłodzące VW TL 774-D/F/G - na przykład FRIDEX® G PLUS), które stosuje się m.in. w pojazdach VW Group - marki Škoda, Volkswagen, SEAT, AUDI.

Tę skalę stosuje się również do określania temperatury zamarzania płynu ciepłonośnego na bazie glikolu etylenowego używanego w pompach ciepła i chillerach (na przykład TERMOFROST E).

Zakres skali G11 Rozdzielczość
-50 °C - 0 °C 1 °C

Skala stosowana do pomiaru temperatury zamarzania płynu niezamarzającego (Etanolu) do spryskiwaczy

Zakres skali Rozdzielczość
-40 °C - 0 °C 5 °C

Uwaga: Opracowaliśmy dla was artykuł dotyczący płynów niezamarzających do spryskiwaczy.

Skala SRF1 – temperatura zamarzania płynu niezamarzającego (Izopropanol) do spryskiwaczy

Zakres skali SRF1 Rozdzielczość
-40 °C - 0 °C 5 °C

Uwaga: Opracowaliśmy dla was artykuł dotyczący płynów niezamarzających do spryskiwaczy.

Skala Urea – do pomiaru ciekłego dodatku AdBlue

Skala stosowana do pomiaru ciekłego dodatku AdBlue (roztworu mocznika nie zagrażającego zdrowiu ani szkodzącego środowisku naturalnemu zgodnie z normą DIN 700 70, stosowanego w przemyśle samochodowym) używanego w celu regulacji gazów spalinowych wg standardów emisji spalinowych Euro 4 i Euro 5.

AdBlue to bezbarwny, nietoksyczny roztwór wodny o wysokiej czystości (stężenie 32,5 % - na skali podkreślono tę wartość przedłużoną kreską) syntetycznego mocznika, stosowany jako reduktor do technologii SCR w silnikach Diesla. AdBlue wstrzykuje się do katalizatora, gdzie pod wpływem wysokiej temperatury rozkłada się na dwutlenek węgla (CO2) i amoniak (NH3). Amoniak z kolei reaguje z tlenkami azotu (NOx) zawartymi w spalinach ropy naftowej. W ten sposób z rury wydechowej dostaje się do powietrza zamiast niebezpiecznych tlenków azotu NOx, tylko czysty azot (N) i i para wodna (H2O). Taki proces chemiczny nazywa się selektywna redukcja katalityczna (SCR). Temperatura początku krystalizacji -11 °C (patrz ISO 22241/DIN 70070/AUS32).
AdBlue jest rejestrowaną marką handlową VDA.

Zakres skali Rozdzielczość
30 do 35 % 0.2 %

Jak dokonać pomiaru

Badanie roztworów jest bardzo łatwe. Wystarczy kapnąć sprawdzaną ciecz na optyczną część refraktometru, zamknąć przykrywkę (płyn lepiej się rozleje po powierzchni pryzmatu), zerknąć przez okular uchylając przyrząd przeciw światłu (ewentualnie regulować ostrość), potem tylko odczytać na skali wartość.

Uwaga: płyny chłodzące czasami sprzedają się w postaci skoncentrowanej, i trzeba je rozcieńczyć wodą. Temperatura zamarzania koncentratu różni się od temperatury zamarzania opisanej na opakowaniu! Z powodów marketingowych na opakowaniu zazwyczaj pojawiają się wartości bardziej ekstremalne (niższe). Koncentrat należy rozcieńczyć wodą pitną (wcześniej używano wody destylowanej), zawsze jednak należy trzymać się wskazówek producenta płynu!

Ogólne dane techniczne

  • temperatura referencyjna 20 °C
  • ATC – automatyczna kompensacja temperatury (przy temperaturach 10 - 30 °C)
  • możliwość regulacji ostrości
  • długość ~ 160 mm
  • konstrukcja techniczna wysokiej jakości, metalowy korpus
  • Zawartość opakowania: sztywne plastikowe pudełko, refraktometr, szmatka do czyszczenia, pipeta do nabierania płynów, śrubokręt, instrukcja obsługi w języku polskim

Rysunek: Skala refraktometru RBC4AB-ATC

Skala refraktometru

Produkty powiązane